ליווי במשא ומתן / חוזה

ליווי במשא ומתן / חוזה

ניהול משא ומתן וחתימת חוזה

ראשית, כדאי לדעת שעד שלא נסגרה סוגיית השכר והנלווים והחוזה טרם נחתם, הכל עוד פתוח והפיך. המשרה עדיין לא שלכם. לעיתים המעסיק יכול להחליט לעצור את התהליך כי “משהו” בהתנהלות שלכם ”קלקל” את הרושם שעשיתם. לכן חשוב לנהל באופן מושכל גם את השלב הזה, שבו נמצאים כמעט בסוף תהליך ההשמה.

לפניכם מספר עצות לניהול תהליך מו”מ מוצלח:

  1. אופן הצגת ציפיות השכר: חשוב להיות מוכנים, כבר מתחילת התהליך, להציג את ציפיות השכר שלך, במידה ותשאלו. הציגו את ציפיותייכם לשכר ברוטו בלבד. ציפיות השכר הן נגזרת של ניסיון, השכלה, כישורים והשכר המקובל בשוק. החליטו עם עצמכם מהו הרף הנמוך ביותר, שממנו לא תסכימו לרדת. ההמלצה שלנו: הציגו פתיחות, אל תשללו על הסף את הצעת המעסיק, בקשו זמן להרהר בהצעה ואל תסיימו את התהליך באופן מיידי.
  1. ציפיות שכר והריאיון הטלפוני: עוד במהלך הריאיון הטלפוני, יתכן וישאלו אתכם לגבי ציפיות השכר שלכם. תיאום ציפיות עשוי לחסוך זמן יקר לשני הצדדים.
  1. כיצד לטפל במו”מ השכר במהלך ראיונות העבודה: מומלץ לשמור את נושא השכר לסוף השיחה, לאחר שהספקתם לדבר על נושאים מקצועיים יותר. מועמדים ששואלים כבר בתחילת השיחה על השכר המוצע מפגינים לחץ וחוסר בגרות. כדאי להפגין סבלנות ואיפוק.
  1. היו החלטיים ובטוחים בעצמכם: לצד הסבלנות, יש להפגין גם החלטיות, ולנקוב בסכום מסוים. הפגינו בטחון ואמונה ביכולותיכם, במידה והשכר המוצע לכם נמוך מהסכום שבו אתם מעוניינים. אל תשברו את הכלים, וזכרו שמשא ומתן על שכר בעבודה חדשה אינו עוסק רק בגובה השכר. אמרו למעסיק שהצעתו נמוכה ביחס ליכולותיך ולניסיון שאתם מביאים, והמתינו לתגובתו. בקשו גם לשמוע מהם התנאים הנלווים לשכר – תכניות ביטוח, הוצאות רכב, בונוסים או הטבות אחרות. יתכן שתנאים אלה טובים בהרבה ממה שחשבתם, ומפצים על הפער בין הצעת השכר לציפיותיכם, ויכול להיות שהמעסיק יהיה מוכן להתגמש בנוגע לתנאים הנלווים. במידה והחלטת לסגת ולא לקבל את ההצעה, סיים את התהליך בצורה מכובדת ואלגנטית.
  1. הצעה בכתב: לאחר שהסכמתם על השכר והתנאים הנלווים, הקפידו לקבל מהמעסיק את ההצעה על הכתב. על ההצעה הכתובה לכלול את תיאור התפקיד המוצע, את ציפיות המעסיק מהעובד, ואת גובה השכר שהוסכם בין שני הצדדים והתנאים הנלווים. לעיתים נקבע בין הצדדים תגמול עתידי , למשל תוספת שכר בעוד חצי שנה, יש לוודא שגם עניין זה מופיע בחוזה.

      בהצלחה!